DLA TWOJEGO BIZNESU
Obciążenia fiskalne przedsiębiorstw
Zwiększanie efektywności podatkowej
Każdy wie, że w świecie są tylko dwie pewne rzeczy: śmierć i podatki. Tak, niezaprzeczalnie, aby prowadzić legalnie biznes trzeba płacić podatki. Nie dla wszystkich oznacza to jednak dokładnie to samo. Przedsiębiorcy skupieni wyłącznie na podstawowych procesach swojej firmy – tych przynoszących bieżący przychód mają szanse mieć obciążania fiskalne znacznie większe od tych, którzy poświęcają czas na śledzenie możliwości ich obniżenia we własnej firmie.
Pod względem perspektyw na rozwój biznesu oraz konkurencyjności przedsiębiorstwa na dłuższą metę tylko drugie z prezentowanych podejść ma rację bytu. Nie możemy bowiem stale zwiększać zakresu sprzedaży, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, zaś brak odpowiedniego rozeznania w zakresie możliwości obniżenia podatków finalnie i tak zawiedzie nas do miejsca, w którym nasza firma przestanie być konkurencyjna, bowiem czego byśmy nie robili, inni będą mieli tańszą ofertę z uwagi na mniejsze obciążenia fiskalne przedsiębiorstw.
Dojdziemy zatem w pewnym momencie „do ściany” i zaczniemy ofertować sprzedaż powyżej cen rynkowych, albo sprzedawać poniżej progu rentowności. Oba rozwiązania w krótkim czasie spowodują upadek przedsiębiorstwa. Czas „zaoszczędzony” na rozeznanie możliwości polepszenia naszej efektywności podatkowej i zainwestowany w bieżącą działalność firmy finalnie i tak nie ma zatem szans się zwrócić.
Należy więc stale dbać o to, aby obciążenia fiskalne przedsiębiorstw przez nas prowadzonych były na możliwie niskim poziomie. Wskazać przy tym należy, iż nie jest wystarczające „ustawienie” odpowiednich parametrów w tym zakresie raz na cały czas prowadzenia działalności (tj. np. dokonanie przy zakładaniu firmy wyboru odpowiedniej formy opodatkowania). Na taki stan rzeczy składają się dwa czynniki.
Po pierwsze nasza firma zmienia się z czasem, co skutkuje tym, że obciążenia fiskalne, jakie na minimalnym poziomie powinno ponieść nasze przedsiębiorstwo nie są stale i ciągle takie same. Wystarczy niewielka zmiana w procedurze dostarczania towaru klientowi, zastosowanie instytucji składu konsygnacyjnego, zastrzeżenie w umowie innego momentu przejścia własności towaru, przekazywanie wartości jako pośrednik zamiast jako sprzedawca itp., aby zmienić termin powstania obowiązku podatkowego, albo otworzyć zupełnie nowe pole możliwości, godząc w obciążenia fiskalne.
Pod drugie zaś dynamicznie zmieniające się uregulowania prawa podatkowego (szczególnie w ostatnich latach) powodują, że istnieje konieczność ciągłego poszukiwania możliwych do zastosowania rozwiązań, w których obciążenia fiskalne przedsiębiorstw będą jak najmniejsze. Oczywiście obciążenia fiskalne muszą być w tym wypadku rozpatrywane nie tylko jako obciążenia samymi podatkami, ale także innymi należnościami publicznoprawnymi. Mając bowiem na względzie, iż obecnie np. składka zdrowotna przedsiębiorcy jednoosobowego jest w zasadzie rodzajem podatku (często nazywanym parapodatkiem) należy uwzględniać całość zobowiązań publicznoprawnych, jeżeli rozpatrujemy temat: obciążenia fiskalne przedsiębiorstw.
Obciążenia fiskalne mogą mieć też charakter incydentalny
Na drodze prowadzenia biznesu przez każdego przedsiębiorcę co jakiś czas pojawiają się swego rodzaju kamienie milowe. Można za nie uznać szczególnie ważne transakcje handlowe, rozpoczęcie nowego rodzaju działalności, wejście w spółkę, zmianę formy organizacyjnej przedsiębiorstwa, zakup nieruchomości, rozpoczęcie procesu budowlanego (inwestycyjnego), podpisanie długotrwałej umowy (np. dystrybucyjnej z dużym partnerem, albo umowy przedstawicielstwa na wyłączność na danym terenie) itp.
Sytuacje takie powinny być swego rodzaju światłami syngalizacyjnymi, wskazującymi że jest to moment, w którym warto zwrócić uwagę na obciążenia fiskalne, związane z zaistniałą sytuacją biznesową.
Powodów po temu jest kilka. Najważniejszym i rzucającym się w oczy w pierwszej kolejności to oczywiście próba obniżenia kosztów samej operacji (np. obciążenia fiskalne, które zostaną obciążone przy zakupie nieruchomości pozwolą na wyasygnowanie większej kwoty na prowadzenie procesu budowlanego na zakupionym gruncie, albo obniżenie ich przy otwarciu nowej działalności pozwolą na zwiększenie budżetu przeznaczonego na reklamę).
Drugim powodem jest takie skonfigurowanie rozliczenia podatkowego oraz dalszych czynności (np. określenia procedury czynności składających się na operacje sprzedaży nowego rodzaju towaru), aby obciążania fiskalne przedsiębiorstwa w nadchodzącym okresie czasu (np. roku lub 5 lat) były możliwie małe.
Trzeci powód to sprawdzenie rentowności całej planowanej operacji. Może bowiem okazać się, że planowane działania z uwagi na obciążenia fiskalne nie będą w ogóle opłacalne, albo rentowne dopiero w nieakceptowalnie długim okresie czasu.
Zwiększanie efektywności podatkowej
Mając powyższe na uwadze W Kancelarii Derek&Flak doradzamy w zakresie możliwych rozwiązań, tak aby zmniejszyć obciążenia fiskalne przedsiębiorstw naszych Klientów.
Zajmujemy się w tym zakresie zarówno holistycznie całym przedsiębiorstwem, jak również pomagamy przy planowanych czynnościach i operacjach (wskazanych powyżej tzw. kamieniach milowych biznesu).
Często dla dokonania oceny skutków podatkowych danych działań oraz wybrania optymalnych rozwiązań prowadzimy audyt podatkowy lub sporządzamy opinię podatkową. Niejednokrotnie również występujemy na podstawie wniosków wyprowadzonych w ramach analizy podatkowej o wydanie przez organy administracji skarbowej interpretacji indywidualnej, tak aby zmniejszone obciążenia fiskalne zabezpieczyć na wypadek przyjęcia przez organy skarbowe nieprzychylnego stanowiska.
Naszym nadrzędnym celem przy podejmowaniu działań w powyższym zakresie jest bezpieczeństwo naszych Klientów. Staramy się więc określić zakres ryzyka wiążącego się z danymi działaniami oraz wybrać takie rozwiązania, które nie będą wiązały się z podejmowaniem niepotrzebnego ryzyka w sferze podatkowej, jak i prawnej, pozwolą jednak finalnie zmniejszyć obciążenia fiskalne przedsiębiorstwa.
Doświadczenie:
Przeprowadzenie szeregu projektów restrukturyzacyjnych i przekształceniowych, a także budowa struktur holdingowych służących zmniejszeniu zobowiązań fiskalnych.