DLA TWOJEGO BIZNESU
Prawo budowlane - porady prawne
Doradztwo prawne w zakresie inwestycji budowlanych
Jeśli uczestniczycie Państwo, lub zamierzacie Państwo uczestniczyć w procesie inwestycyjnym (budowlanym) w jakimkolwiek charakterze (tj. np. inwestora, generalnego wykonawcy, podwykonawcy itp.), chętnie podzielimy się z Państwem naszą wiedzą i doświadczeniem.
Procesy sądowe dotyczące inwestycji budowlanych
Kancelaria Derek&Flak ma wieloletnie, bogate doświadczenie w zakresie prowadzenia postępowań cywilnoprawnych i gospodarczych związanych z prowadzeniem inwestycji budowlanych. Pozwala nam to na skuteczne reprezentowanie Klientów przed sądami w tego rodzaju sprawach.
Proces inwestycyjny? Niezbędne będą porady prawne prawo budowlane!
Przeprowadzenie procesu budowlanego jest działaniem bardzo trudnym i obarczonym wieloma ryzykami i nieprzewidywalnymi zdarzeniami. O powyższym może zaświadczyć każdy, kto przeszedł przez trudności prowadzenia budowy lub dokonania generalnego remontu budynku. Nie bez powodu stale cytowana jest myśl, że dopiero trzeci dom zbudowany przez nas byłby tak, jak naprawdę tego potrzebujemy.
Oprócz najprzyjemniejszych kwestii projektowych, związanych z wyborem odpowiednich rozwiązań technicznych i architektonicznych, w ramach których w naszej głowie powstaje wyobrażenie o końcowym efekcie prac, do rozważenia jest cała sfera zagadnień, związana z formalną stroną prowadzenia budowy lub remontu. Są to kwestie związane z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń na budowę, dokonania zgłoszeń, uzyskania zgód administracyjnych lub innych (np. w ramach wspólnoty mieszkaniowej) na przebudowę budynku.
W poczet kwestii formalnych, do których w sytuacji takiej również musi zostać przyłożona uwaga, są także umowy z projektantami, generalnymi wykonawcami, instalatorami, dostawcami urządzeń, usług itp. Oczywiście w zakresie tym, nie wystarczy jedynie podpisać odpowiedniej umowy, lecz wskazana jest także stała kontrola przestrzegania ich postanowień, stosowanie zawartych w nich zabezpieczeń wykonania umowy, a także adekwatne do sytuacji reagowanie w zmieniającej się na budowie rzeczywistości.
Sporządzając umowy, dotyczące procesu budowlanego należy przewidzieć możliwie dużo sytuacji spornych i nadzwyczajnych, tak aby ograniczyć możliwość wystąpienia negatywnych konsekwencji. Tytułem przykładu wskazać należy, iż podmioty, które nie zakładały w umowach zawieranych w ostatnich latach gwałtownego wzrostu cen materiałów budowlanych nie miały umownych podstaw do wyjścia obronną ręką z podjętych przez siebie zobowiązań. Dotyczy to zarówno strony inwestora, jak i wykonawcy. Podmioty które przewidziały jednak waloryzację stawek (po stronie wykonawcy) lub zastosowały rozliczenie ryczałtowe, albo określiły w umowie maksymalny pułap wzrostu cen (po stronie inwestora) wyszły z całej sytuacji obronną ręką.
Oczywiście, sytuacje w których dochodzi do załamania się ciągłości procesu budowlanego mogą nastąpić także z przyczyn związanych bezpośrednio z prowadzeniem prac, np. zaistniałym wypadkiem na budowie, zaburzającym przyjęty haromonogram prac, opóźnień jednego z wykonawców, skutkujących brakiem możliwości realizacji prac przez innego wykonawcę, odkryciu nieprzewidzianych uwarunkowań technicznych na miejscu budowy (np. stwierdzona zbyt mała nośność gruntu, albo konieczność wykonania nowych instalacji w remontowanym budynku, co nie było wcześniej planowane).
Częstą przyczyną załamania się harmonogramów realizacji prac są także braki materiałowe, osobowe, konieczność ponownego wykonania lub naprawy wykonanych już prac, a także zwykłe pomyłki (np. zamiast zamówionego materiału dostarczony zostanie inny, o niższych parametrach wytrzymałościowych, użytkowych itp.), a także problemy w koordynacji prac i kierownictwie pracami lub kwestionowanie odbiorów poszczególnych etapów robót.
Prawo budowlane porady prawne – dlaczego warto?
Podjęcie działań zmierzających do ograniczenie powyższych ryzyk odpowiednio wcześnie może być kluczowe dla uniknięcia powyżej wskazanych problemów. Stały wgląd prawnika w dokumentację dotyczącą planowanych działań budowlanych, w tym opiniowanie i przygotowania projektów umów, a także uzyskiwanie niezbędnych decyzji i uzgodnień pozwolą na prowadzenie procesu inwestycyjnego ze spokojem i świadomością bezpieczeństwa.
Dlatego też warto skorzystać z prawo budowlane porady prawne jeszcze na etapie poprzedzającym wszczęcie procesu inwestycyjnego.
Optymalną zaś byłaby sytuacja, w której inwestor sięgnie po porady prawne prawo budowlane jeszcze przed zakupem działki gruntu , na której zlokalizowana ma być inwestycja. Pozwoli to dodatkowo zabezpieczyć całe przedsięwzięcie od strony ewentualnych kłopotów ze stanem prawnym nieruchomości oraz zoptymalizować kosztowo i podatkowo transakcję zakupu działki, przez co pozostała nadwyżka środków pieniężnych stanowiła będzie rezerwę na czas budowy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w wypadku dokonywania zakupu budynku lub lokalu z przeznaczeniem do generalnego remontu.
Prawo budowlane porady prawne dla kogo?
W kancelarii Derek&Flak doradzamy zarówno podmiotom, które uczestniczą w procesie budowlanym zarówno po stronie inwestora, jak i po stronie generalnego wykonawcy, podwykonawcy, albo usługodawcy. Porady prawne prawo budowlane to zakres działań, jakie na co dzień podejmujemy w Kancelarii, także w ramach stałej obsługi firm budowlanych.
Specyfika działań podejmowanych po każdej z tych stron jest oczywiście inna, jednak wspólnym mianownikiem, dla zachowania bezpieczeństwa prawnego każdego z podmiotów uczestniczących w budowie są te same czynniki ryzyka. Przestoje na budowie, czy niespotykana zwyżka cen materiałów budowlanych będą oddziaływały bowiem zarówno na inwestora jak i podmioty wykonujące prace.
Można zatem powiedzieć, że są to dwa spojrzenia, z różnych perspektyw na ten sam przedmiot, choć oczywiście wymagają uwzględnienia pewnej specyfiki działania w każdej z powyższych ról. Porada prawna prawo budowlane będą więc dla danej sytuacji różne, dla różnych podmiotów, lecz w obu wypadkach jest możliwe zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa prawnego.
Prawo budowlane porady prawne w Kancelarii Derek&Flak
W Kancelarii Derek&Flak prowadzimy porady prawne prawo budowlane zarówno na podstawie indywidualnych, doraźnych zleceń, jak również w zakresie umów o stałą współpracę. W tym ostatnim przypadku doradzamy zarówno w ramach umów obejmujących opiekę prawną nad Klientem w ramach określonego procesu inwestycyjnego, jak i w ramach ogólnej obsługi przedsiębiorstwa (np. deweloperskiego).
Mamy wieloletnie doświadczenie we współpracy zarówno z dużymi podmiotami, stale zajmującymi się realizacją zleceń budowlanych, jak również z podmiotami gospodarczymi, dla których budowa lub generalny remont jest tylko kolejnym kamieniem milowym na drodze rozwoju ich biznesu (np. zmiana siedziby przedsiębiorstwa, budowa nowej hali produkcyjnej itp.).
Doradzamy jednak także w jednostkowych, konkretnych sytuacjach gdy podmiot zaangażowany w proces budowlanych chce skonsultować określoną wątpliwość czy ustalić sposób działania przy określonych uwarunkowaniach. Jednostkowa porada prawna prawo budowlane może być w takim wypadku świetnym rozwiązaniem.