Od lat coraz więcej słyszymy o zagranicznych przedsiębiorstwach odnoszących sukcesy, które rozpoczynały jako niewielkie startupy. Ten typ firm i organizacji także w Polsce pozwolił na dynamiczny rozwój biznesów z branż IT, high-tech i nie tylko. Nie dziwi więc zainteresowanie nim zwłaszcza młodych przedsiębiorców, którzy próbują swoich możliwości we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań na rynek. Muszą oni jednak pamiętać, że ciężka praca i chęci nie wystarczą – trzeba zmierzyć się również z prawnymi aspektami prowadzenia działalności.
Co wyróżnia startupy?
Możemy spotkać się z wieloma definicjami tego, czym są startupy. Najczęściej jednak mówimy o nich jako o podmiotach takich jak organizacje tymczasowe lub poszukujące odpowiedniego (zyskownego) modelu biznesowego nowe przedsiębiorstwa. Określenie to zazwyczaj dotyczy ich, jeśli nie działają dłużej niż 5 do 10 lat. Charakteryzuje je stosunkowo duże ryzyko związane z działalnością, któremu towarzyszy jednak możliwość szybkiego rozwoju i potencjalnie bardzo duże zyski. Startupy skupiają się w głównej mierze na innowacyjnych rozwiązaniach, dlatego kojarzymy je głównie z sektorem informacyjno-komunikacyjnym oraz nowych technologii. Tak naprawdę mogą one jednak działać w niemal dowolnej branży – od e-commerce po spożywczą.
Założyciele często doskonale wiedzą, że ich pomysł na biznes jest wyjątkowy, udaje im się także zdobyć odpowiednie finansowanie. Jednak muszą również zaplanować start oraz rozwój przedsięwzięcia tak, aby było one w pełni zgodne z obowiązującym prawem. Obecnie pomoc prawna dla startupów prowadzona jest przez wyspecjalizowane w niej kancelarie. Dzięki temu można ją uzyskać na każdym etapie funkcjonowania firmy.
Ryzyko związane z prowadzeniem startupu
Dla powstających startupów decydujące są pierwsze 24 miesiące działalności. Niestety większość z nich nie jest w stanie przetrwać próby czasu i upada. Dlatego też bardzo istotne jest odpowiednie opracowanie strategii już na samym początku. O ile model biznesowy będzie kształtował się w trakcie działania, dobrze jest wcześniej poradzić się specjalistów w celu ustalenia najistotniejszych elementów funkcjonowania przedsięwzięcia. Profesjonalne doradztwo dla startupów obejmuje fazę przygotowawczą, jednak dostępne jest nie tylko dla rozpoczynających działalność przedsiębiorstw, ale też tych, które już jakiś czas istnieją na rynku. Jeżeli jest to możliwe, warto sięgnąć po nie jak najwcześniej, aby uniknąć pułapek czekających na młodych założycieli.
Pomoc prawna dla startupów
Powodów, dla których po pomoc prawną warto w przypadku takich przedsiębiorstw zwrócić się do wyspecjalizowanej kancelarii, jest wiele. Przede wszystkim zaoferuje ona wsparcie już od wczesnych etapów planowania działalności, a później może je świadczyć regularnie w trakcie jej funkcjonowania. Jeśli chodzi o prawo, startup musi mierzyć się z wieloma aspektami charakterystycznymi dla zakładania innych rodzajów przedsiębiorstw, jednak w tym przypadku ważne są również te charakterystyczne dla niego, np. związane z pozyskiwaniem inwestorów. Doświadczona kancelaria pomoże przeanalizować zagrożenia prawne, a także opracować optymalne rozwiązania związane z organizacją formalno-prawną przedsiębiorstwa. Dzięki takiej współpracy założyciele startupu mogą być pewni poprawności dokumentacji, w tym umów wewnątrzfirmowych, inwestycyjnych, a także regulaminów. Dodatkowo są w stanie uzyskać wsparcie podczas rejestracji firmy, jak również w zakresie finansowym i bieżącej obsługi. Z czasem natomiast może się ono przydać podczas optymalizacji funkcjonowania przedsiębiorstwa lub analizy i negocjacji umów z kontrahentami.
Wybierając kancelarię, warto wziąć pod uwagę jej dotychczasowe portfolio w zakresie obsługi startupów oraz osiągnięte w ramach współpracy wyniki. Istotnym elementem może być przy tym ich podobieństwo i branża w jakiej działały do własnego pomysłu. Na tej podstawie o wiele łatwiej wyłonić przedstawicieli i doradców, którzy z zaangażowaniem i w sposób indywidualny podejdą do pomocy prawnej.